9 انتظاری که باید از تور لیدر ماهیگیری داشته باشید

تور ماهیگیری ورزشی ( تفریحی ) را چگونه شرکت کنیم؟ از کجا در تورهای ماهیگیری استعلام بگیریم؟ چگونه تور لیدر مناسب برای ماهیگیری در آبشور پیدا کنیم؟ فاکتورهای یک تور ماهیگیری حرفه ای چیست؟ چه انتظاراتی باید از تور لیدر ماهیگیری داشته باشیم؟ از کجا متقلبین ماهیگیری را شناسایی کنیم؟ آیا فقط ماهیگیری زیاد دلیل بر کیفیت تور ماهیگیری است؟ و …. چند روز پیش یک در تور ماهیگیری شرکت کردم ، در واقع بهتر است بگویم تور ماهیگیری نه !

بلکه یک نفر از دوستان گفتند که یکی از دوستانشان ماهیگیر حرفه ای است و تصویر ماهی های صید شده را به من نشان دادند و به من گفتند که به محض اینکه متوجه شده اند که ما قصد ماهیگیری داریم به ما گفته است که من هم تور برگزار می کنم ، با توجه به اینکه نتیجه این تور ماهیگیری آب شور برای من اصلا خوشایند نبود تصمیم گرفتم تجربیات خودم در خصوص این سفر را با شما به اشتراک بگذارم تا شما هم در زمان ورود به چنین تورهایی اسیر نشوید و بتوانید بهترین بازخورد را از تور ماهیگیری که انتخاب کرده اید به دست بیاورید پس با ما باشید.

1- تور لیدر خود را به خوبی بشناسید

این روزها هر کسی که خوب ماهیگیری می کند می تواند در ایران مدعی لیدری شود. دقت کنید قرار نیست که هر کسی که بتواند خوب ماهیگیری کند الزاما تور لیدر خوبی هم باشد ، مثل اینکه بگوییم اگر ورزشکاری در سطح دنیا موفق است الزاما مربی خوبی هم می شود. بنابراین صرف اینکه عکس های زیبا با تعداد ماهی های زیاد و بزرگ کنار لیدر خودتان ببینید در خصوصشان تحقیق کنید . مطمئن شوید که تجربه لیدری دارد ، چند تور برگزار کرده باشد .

اگر صفحه اینستاگرام دارد در خصوص تجربیات تور از افرادیکه در تور شرکت داشته اند پرس و جو کنید. متوجه این موضوع باشید که این روزها برخی از افراد سودجو که خودشان صرفا هدفی جز ماهیگیری ندارند به بهانه اینکه تور لیدر هستند وقت ، زمان ، انرژی و پول شما را هدر می دهند تا صرفا تفریح خودشان نه تنها رایگان از کار در بیاید بلکه از این راه پولی هم به دست بیاورند. بنابراین به خوبی در خصوص تور لیدر خود تحقیق کنید

  • نکته مهم : با کسی به عنوان لیدر به ماهیگیری بروید که شغل اصلی او در همین زمینه باشد ، یعنی به ماهیگیری و تور لیدری به عنوان یک شغل نگاه کند و دائما در حال برگزاری تور باشد ، افرادیکه شغل جانبی مثل گوشی فروشی ، راننده تاکسی و … دارند و هر چند وقت یکبار برای پر کردن جیب مدعی برگزاری تور می شوند هم به عنوان لیدر قبول نکنید

2-زمان و مکان ماهیگیری را به خوبی مشخص کنید

شما به عنوان شخصی که قرار است هزینه کنید و ماهیگیری کنید باید مطمئن شوید تمامی نکات در خصوص زمان برگزاری تور ، نحوه برگزاری تور ، روشهای برگزاری تور برای شما کاملا تشریح شده باشد. یعنی شما باید بدانید که در فلان تاریخ ، فلان روز و فلان ساعت قرار هست که مثلا قایق به دنبال شما بیاید . هیچوقت در کار خودتان عجول نباشید ، شما باید بدانید که برای مثال با قایق چند فوت قرار است به ماهیگیری بپردازید ، هر چقدر قایق کوچکتر باشد هزینه طبیعتا پایینتر است . حتما وهله های زمانی ماهیگیری را تعریف کنید ، صبح تا عصر ، صبح و عصر ، شب تا صبح و … همه اینها را از ابتدا با تور لیدر خود بصورت صوتی ( یا چت ) مکتوب داشته باشید تا از او این موارد را بخواهید.

3- آب و هوا را قطعا پیش بینی کنید

فراموش نکنید برگزاری یک تور با کیفیت ماهیگیری وابستگی کامل به آب و هوای خوب و مناسب دارد . شما باید ماه قمری ، جریان جزر و مد ، فصل ماهیگیری و بسیاری از فاکتورهای آب و هوا را از تور لیدر خودتان بخواهید. برای مثال در توری که شرکت کردم بعد از دو ماه انتظار در زمانیکه آب به قول محلی ها کثیف بود ماهیگیری کردیم و این بعد از کلی انتظار از اینکه زمان مناسبی برای ماهیگیری داشته باشیم از یک تور لیدر یعنی صرفا هدف برگزاری تور و کسب درآمد در آن زمان بوده است. یک تور لیدر خوب همه این فاکتورها را ابتدا در نظر میگیرید و زمان شما را با احتمالات هدر نمی دهد.

4-ابزارآلات برای هر سیستم باید موجود باشد

شما چندین میلیون تومان پول پرداخت می کنید تا در آب شور از ماهیگیری لذت ببرید ، بنابراین تور لیدر شما در چنین شرایطی موظف است کلیه ابزارآلات مورد نیاز ماهیگیری در سیستم های مختلف را برای شما تامین کند و آمادگی این را داشته باشد که بسته به شرایط هر جا که نیاز بود سیستم ماهیگیری مورد نیاز را به شما ارائه بدهد. برای مثال در توری که که بنده شرکت کردم به من اعلام شد که نیاز نیست هیچگونه وسیله ماهیگیری به همراه داشته باشم !

بنده هم اتاقی از ابزارآلات و وسایل را با کلی تجهیزات رها کردم و به امید داشتن تجربه مناسب با ابزارهای مناسب فقط با دو چوب و چرخ ساده ( برای اطمینان ) به این سفر رفتم ولی فقط تجهیزات اسپینینگ و ترولینگ را تجربه کردم ! در صورتیکه بنده نیاز به انجام جیگینگ ، لیفتینگ ، حتی انتظاری در ساحل را از این سفر داشتم که تقریبا 95 درصد زمان ما در ترولینگ به هدر رفت ( این نوع ماهیگیری از نظر من کم جذابیت ترین نوع ماهیگیری هست ) .

وسط دریا متوجه شدیم که تور لیدر محترم وزنه یا سرب ماهیگیری به اندازه موجود ندارد ! سرب های قد و نیم قد از ته ابزارآلات به سختی پیدا می شد تا بتوانیم یک وزنه برای سیستم انتظاری فراهم کنیم … طعمه از ابتدا با اصرار بنده بعد از دو روز تهیه شد و خیلی از ناهماهنگی های دیگر … شما باید از قبل تعیین کنید که حتما طعمه برای ماهیگیری انتظاری شما فراهم شده باشد.

5- هزینه ها را از ابتدا کاملا طی کنید

به هر روشی که قرار هست تور برگزار شود شما باید حداقل و حداکثر هزینه های خودتان را برآورد کنید. این را حتما از پیش تعیین کنید که مثل بنده با هزینه های وحشتناک برای یک سفر ماهیگیری شاید معمولی مواجه نشوید. برای مثال اگر درست محل و زمان ماهیگیری نهایی را بدانید شاید بتوانید با هزینه های کمتر به آنجا سفر کنید و الزاما نیاز به پرواز هوایی نباشد.

تجربه بنده به این شکل بود که به دلیل مشخص نبودن محل دقیق حرکت به جزیره لاوان مشخص نبود باید در عسلویه باشیم یا در کیش! از کیش به چه روشی قرار هست به لاوان برویم ! چه زمانی قرار هست در لاوان باشیم ! بنده در اوج تعطیلات به یکباره مجبور شدم پنجشنبه به جزیره کیش برویم و بلیط 1 میلیون تومانی را 500 هزار تومان گرانتر بخرم ! بعد متوجه شدم جایی برای گذران شب ندارم و 500 هزار تومان برای یک اتاق برای استراحت تا صبح هم کرایه کردم !

در برگشت هم به دلیل مشخص نبودن زمان دقیق برگشت یک بلیط را 800 هزار تومان گرانتر خریداری کردم و در نهایت 17 ساعت معطلی در روز آخر کل تفریح را از دماغم در آورد. برای مثال اگر من چنین شرایط زمانی را می دانستم برای سفر به جزیره لاوان به جای هدر دادن بیش از 30 ساعت از زمان ارزشمندم در فرودگاه و … با خودروی شخصی می توانستم مسافرت 16 ساعته رفت و 16 ساعته برگشت به بندر مقام داشته باشم و هزینه های خودم را به یک پنجم و شاید کمتر برسانم و اصلا با دانستن این قضیه ممکن بود اصلا وارد این سفر نشوم. تعداد نفرات تور را به دقت بپرسید تا در لحظه آخر 4 نفر شما 2 نفر نشود ، هزینه ها به شدت برای شما گرانتر تمام میشود.

6- تدارکات را شوخی نگیرید

شما در یک تور ماهیگیری شرکت کرده اید ، تدارکات بسیار بسیار مهم است ، شما ممکن است گرمازده بشوید ، نیاز به نوشیدنی دارید ، نیاز به کمی تنقلات دارید ، قطعا نیاز به غذای خوب و پر انرژی و البته سالم دارید . حتما تور لیدر شما حداقل دانش آشپزی را باید داشته باشد یا حتما یک آشپز باید داشته باشید تا طی 5 روز سفر خودتان درگیر سوسیس و کالباس و تن ماهی فاسد شده و کنسرو لوبیا و تخم مرغ نشوید. طبیعی است که کسیکه تور لیدر نباشد با 200 هزار تومن برای 4 نفر غذای 4 روز را فراهم می کند . پس این موارد را از قبل تعریف کنید.

7- ماهی زیاد گرفتن دلیل بالا بودن کیفیت تور نیست

اینکه عکس های زیبا از ماهی ها بگیریم ، تعداد زیادی ماهی صید کنیم الزامی به خوب بودن تور نیست ، شما قرار نیست فقط ماهی بگیرید ، باید از ماهیگیری لذت ببرید ، باید سبک ماهیگیری خودتان را بدانید ، برای مثال من عاشق سبک جیگینگ و انتظاری هستم و کمی اسپینینگ را دوست دارم ، اما تقریبا از ترولینگ اصلا خوشم نمی آید و شما فکر کنید 3 روز از زمان تور شما به ترولینگ معطوف می شود !

رسما مسافرت کوفتتان می شود چون به روشی که حس خوبی به شما می داده ماهی صید نکرده اید . شما ممکن است در سبک ترولینگ ده ها کیلو ماهی صید کنید همانطور که ما هم صید کردیم اما از نظر من استفاده از این سیستم بیشتر شبیه این است که یک جرثقیل دارید و با استفاده از آن آهنگ جابجا می کنید همین !! هیچ احساس خاصی در ماهیگیری به شما دست نخواهد داد و بدون شک نمی توانید آن را با حسی که در سیستم انتظاری و اسپینینگ ساحلی تجربه می کنید مقایسه کنید.

8- ماهی ها صرفا باید بین اعضای تور تقسیم شوند

وقتی شما پول داده اید و تور را تهیه کرده اید  ، این یک قانون است که صید بین توریست ها باید تقسیم شود نه اینکه خود لیدر هم خودش را جزو تقسیم کننده ها در نظر بگیرد. شما پول داده اید تا در نهایت صید را به عنوان تحفه هم به منزل ببرید ، دلیلی ندارد گوشت آن را با لیدری که کارش برگزاری همان تور است و برای این تفریح پول دریافت کرده است تقسیم کنید. البته بنده بعد از اینکه تور لیدر هم 1 سهم از ماهی ها برداشت در سفر اخیرم ، سهم خودم را کامل به فقرا بخشیدم و ترجیح دادم برای کسی آن را باقی نگذارم . دنبال گوشت نباشید ، دنبال لذت باشید ، شما می توانید ده ها کیلو ماهی را براحتی با هزینه تور خود تهیه کنید ، اما هیچوقت نگذارید کلاه سرتان برود.

9- حفظ حرمت ها و رعایت احترام

یک تور لیدر حرفه ای دارای دیسیپلین ، نظم و در عین حال شوخ طبع است. همیشه حد و حریم خودتان را با تور لیدر حفظ کنید ، اجازه انجام شدن شوخی های غیر اخلاقی زیاد و شکستن حرمت را به تور لیدر ندهید ، این باعث بالا رفتن کیفیت تور و البته لذت و احترام بیشتر در بین اعضای تیم می شود. برای مثال متاسفانه تور لیدری که ما با او به این سفر رفتیم از هر نظر اخلاقی مشکل داشت و به دلیل چند شوخی کوچکی که با او انجام شد و در سطح بسیار پایینی بود به خودش اجازه داد که هر شوخی و بی حرمتی که می تواند را به عنوان شوخی مطرح کند ، مثلا در دادن باد معده اصلا چیز خنده داری نیست که هر دقیقه برای مثلا خنده و مزاح یک به اصطلاح لیدر اینکار را انجام دهد ، آن هم زمانیکه می دانید اعضای تور اصلا با این حرکت شما به عنوان شوخی برخورد نمی کنند و مثل شما عکس العمل انجام نمی دهند . بنابراین همیشه و همیشه اخلاق و احترام را در تور رعایت کنید تا به شما نیز احترام متقابل گذاشته شود.

از محمد نصیری عزیز بابت این مقاله کاربردی تشکر مینماییم.

digianzo_saeed
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *