کپور سرگنده ( بیگ هد) فلات مرکزی

کپور سرگنده ( بیگ هد)

کپور سرگنده ( بیگ هد)(710375)

خانواده : (کپورماهیان) Cyprinidae

نام علمی :  Hypophthalmichthys nobilis

نام انگلیسی : Bighead carp

نام فارسی : کپور سرگنده ( بیگ هد)

 

مشخصات ظاهری :

دندان حلقی یک ردیفی(۴-۴)؛ بیشینه درازا و وزن به ترتیب ۱۱۰سانتی متر و ۳۵ کیلوگرم (میانگین ۳۸ سانتی متر و ۲۲۰۰ گرم)؛ سطح ساینده دندان‌های حلقی فاقد شیارند. شبه کپور نقره‌ای است اما در این ماهی کیل شکمی تیز محدودتر بوده و بین باله‌های لگنی و مخرج واقع شده‌اند و همچنین باله‌های سینه‌ای تا قاعده باله‌های لگنی می‌رسند؛ علاوه بر این رنگ آن تیره تر، سر بزرگتر و چشم پائین تر از محور طولی بدن قرار دارد؛ خارهای آبششی این ماهی نیز بسیار نزدیک به یکدیگر و در قاعده به هم چسبیده هستند. سرپوش آبششی به ‌طور مشهودی از پایه باله سینه‌ای جلوتر رفته‌است. حداکثر طول کل 146  سانتی متر و بیشترین وزن 45کیلوگرم به ثبت رسیده است، این ماهی تا 20 سال عمر می کند.

پراكنش:

با توجه به وارداتی و غیر بومی بودن این ماهی،در اکثر حوضه های آبریز کشور که حائز شرایط تکثیر هستن وجود دارد و بیشترین تراکم در حوضه دریای خزر می باشد.

تغذيه : 

از پلانکتون‌های گیاهی تغذیه می نماید.

تولید مثل :

محل اصلی زندگی این ماهی در رودخانه آمور می‌باشد. این ماهیان به صورت گروهی اقدام به تخم ریزی می‌کنند. تخمریزی در هنگام سیلابی بودن رودخانه و گل آلودگی آن صورت می‌گیرد. دمای مناسب آب برای تخم ریزی ۲۵-۲۲ درجه سانتی گراد می‌باشد. تعداد تخم‌ها ۱۲۰۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰ عدد و قطر آن‌ها ۱٫۱-۱ میلی‌متر می‌رسد. تخم‌ها به صورت شناور در آبند و پس از ۱٫۵-۱ روز تبدیل به لارو می‌شوند.لاروها پس از جذب کیسه زرده هنگامی که به طول ۸-۷ میلی‌متر می‌رسند، تغذیه فعال خود را آغاز می‌کنند. در محیط اصلی زندگی بلوغ جنسی در ماهیان نر ۷-۶ سالگی و در ماده‌ها ۸-۷ سالگی است.

بهترین روش صید ورزشی :

تکنیک انتظاری (ریسه بوبر شناوربا طعمه های ایجاد کننده ابر زئوپلانکتون ).

 بهترین طعمه ها برای صید :

طعمه های ایجاد کننده ابر زئوپلانکتون .

بهترین زمان صید ورزشی : 

بهترین فصل صید ماهی بیگ هد در رودخانه و سدها وتالابها اواسط  مرداد ماه تا اواخرآبان ماه می باشد .