آموزش درست کردن طعمه ماهیگیری نمک سود شده

چگونه طعمه ماهیگیری با کیفیت درست کنیم؟ چگونه طعمه های ماهیگیری خود را هدر ندهیم؟ چگونه طعمه ماهیگیری را برای مدت ها سالم نگه داریم؟ یکی از مشکلاتی که اکثرا در ماهیگیری در آبهای شور گریبانگیر ماهیگیران می شود ، اضافه ماندن طعمه ماهیگیری است که اکثرا مجبور می شوید آن را به درون آب بریزید . از دیگر مشکلاتی که در ماهیگیری و طعمه ها می توان به آن اشاره کرد ، در دسترس نبودن همیشگی طعمه های تازه و البته طبیعی است و به همین دلیل اگر شما امکان این را داشته باشید که طعمه خودتان را مدت ها نگهداری کنید و نیازی به دور انداختن آن نداشته باشید ، بسیار می تواند برای شما در ماهیگیری مفید باشد .

یکی از راه هایی که کمتر در ایران استفاده می شود ، نمک سود کردن طعمه های ماهیگیری آبشور است . بله ، درست متوجه شدید ، نمک می تواند برای شما طعمه ای را آماده کند که نه تنها یکبار ! بلکه ده ها بار بتوانید در ماهیگیری از آن استفاده کنید و براحتی اضافه مانده طعمه را هم با خودتان به خانه برگردانید ! نمک سود کردن طعمه های ماهیگیری یک روش جدید در ماهیگیری نیست و یک روش بسیار قدیمی است که بومیان مناطق بسیاری از دنیا که زندگی خودشان را از طریق ماهیگیری می گذراندند ، استفاده می کردند.

چه طعمه هایی را می توانیم نمک سود کنیم ؟

سوال خوبیست ، باید بگوییم که شما تقریبا همه طعمه هایی که در آبشور استفاده می کنید و بصورت گوشتی هستند را می توانید نمک سود بکنید !!! از ماهی گرفته ، تا میگو ، ماهی مرکب ، خرچنگ ، حلزون و حتی صدف ! نمک سود کردن طعمه از لحاظ بسیاری به نفع شماست ، نمک سود کردن گوشت باعث سفت شدن آن می شود و در نتیجه روی قلاب شما به خوبی می ماند و کمتر کنده می شود .

برای مثال اگر از میگو یا صدف برای طعمه ماهی استفاده کرده باشید حتما می دانید که معمولا اگر با نوک اول ماهی نتوانید آن را صید کنید دیگر طعمه ای ندارید که بخواهید با آن ماهیگیری کنید و باید آن را تعویض کنید . اما وقتی شما طعمه نمک سود شده دارید ، گوشت به شدت سفت می شود و این امکان را به شما می دهد که طعمه ای شبیه به لاستیک ! داشته باشید و خیلی راحت تر طعمه را به قلاب ببندید.

چگونه میگو را نمک سود کنیم ؟

نمک سود کردن تقریبا یکی از ساده ترین کارهاییست که می توانید انجام دهید ! در وهله اول نمک طعام به مقدار لازم تهیه کنید . میگو به مقدار لازم ترجیحا تازه تهیه کنید . حتما میگوها را پاک کنید ، البته منظور از پاک کردن درآوردن محتویات روده میگو نیست ، این قسمت باید در بدن موجود باقی بماند اما حتما پوست و سر میگو را جدا کنید و فقط قسمت گوشت را بگذارید باقی بماند. فراموش نکنید ، میگو را تمیز کنید اما به هیچ عنوان با آب نشویید و به همان شکل نمک سود کنید.

یک ظرف پلاستیکی درب دار تهیه کنید و کف آن را به اندازه 2 سانتیمتر نمک پر کنید. میگوهای پاک شده را به ترتیب روی نمک قرار بدهید و یک لایه پر کنید و مجددا یک لایه نمک روی میگوها بپاشید تا حدی که کاملا رو و زیر میگوها از نمک پر باشد … بعد از اتمام کار می توانید درب قوطی را ببندید و براحتی آن را در گوشه ای قرار بدهید … میگوی نمک سود شده شما بعد از 3 تا 5 روز آماده استفاده است اما هر چقدر که بیشتر بماند برای استفاده طولانی مدت بهتر است . میگوی نمک سود شده بعد از اینکه وارد آب بشود به مرور نرم می شود اما چون آب داخل میگو وجود ندارد خودش را وا نمی دهد و یک طعمه نرم و محکم برای شما ایجاد می کند.

چگونه ماهی را نمک سود کنیم ؟

ماهی خشک شده و نمک سود شده

پیشنهاد من برای طعمه ماهی نمک سود شده استفاده از ماهی هایی مثل تلال ، کرفه و ساردین است . شما می توانید این ماهی ها را بعد از فیله کردن ( فیله تیکه تیکه شده بدون استخوان همراه با پوست ) به همان روشی که در خصوص میگو گفتیم نمک سود را انجام بدهید . برای ماهی های بزرگتر باید فیله شدن انجام شود برای ماهی های بسیار کوچک می توانید کل یک ماهی ساردین را با محتویات شکم نمک سود کنید . برای ماهی های بزرگ در صورتیکه می خواهید کل ماهی را نمک سود کنید حتما شکم ماهی را تخلیه کنید . مدت زمان نمک سود شدن گوشت ماهی به مراتب طولانی تر از گوشت میگو است و شما حداقل 10 تا 15 روز بعد می توانید از طعمه خودتان استفاده کنید .

چگونه ماهی مرکب را نمک سود کنیم ؟

ماهی مرکب بدون شک یکی از محبوب ترین طعمه های جنوب است و بدون شک از نظر نمک سود کردن هم یک طعمه ایده آل به حساب می آید . برای نمک سود کردن گوشت ، ماهی مرکب را فیله کرده ، بصورت رشته رشته فیله کردن و تکه تکه کردن را انجام دهید و به همان روش نمک سود کردن میگو عمل کنید . این طعمه هم بعد از معمولا یک هفته قابل استفاده است و یک طعمه بدون شک قوی و چسبنده برای قلاب شما محسوب می شود . ماهی های مرکب بسیار ریز را می توانید بصورت یکجا در نمک قرار بدهید.

از جناب محمد نصیری عزیز بابت این مقاله بسیار کاربردی و جذاب تشکر میکنیم.

digianzo_saeed
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *